İyi huylu prostat büyümesine bağlı şikayetleri (sık idrara çıkma, idrarda zorlanma, tam boşaltamama vb.) olan hastalar genel olarak yaşan tarzı değişiklikleri, ilaç tedavileri ve son basmak olarak da cerrahi yöntemler ile tedavi edilmektedir. Bu cerrahilerin bir çoğunun kendine özgü riskleri ve yan etkileri olup bu yan etkileri ve riskleri azaltmak için çeşitli minimal invaziv tedavi alternatifleri geliştirilmektedir. Rezum da bu cerrahi tedavilerden bir tanesi olup son yıllarda artan oranlarda kullanılmakta ve doğru hasta seçimi ile tedavide çok yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

Rezumda amaç bir cihaz aracılığı ile üretilen steril su buharının idrar kanalından yerleştirilen bir alet ile prostat dokusunda ulaştırılmasıdır. Prostat dokusuna uygulanan bu su buharı prostat içerisine yüksek miktarda ısı vererek prostat dokusunda ani hasar oluşturur ve prostat boyutunda belirgin küçülme sağlar. Böylece de  kısa sürede hastanın şikayetlerinde iyileşme elde edilir. Bir çok hastada ilk iki haftada semptomlarda belirgin iyileşme görülür. Maksimum etki ise 3 ay da görülmektedir.

Rezum Tedavisinin Avantajları

Rezum tedavisinin en önemli avantajları anestezi gerektirmemesi ve sertleşme bozukluğuna yol açmamasıdır. Cinsel ilişki sırasında meninin geri kaçması olarak adlandırılan retrograd ejekülasyon oranları diğer cerrahi yöntemler ile kıyaslandığında çok düşüktür. Bir çok hasta aynı gün günlük aktivitelerine dönebilirler. Yine diğer tedaviler le kıyaslandığında kısa işlem süresine sahip bir operasyon olup çoğu hastada 20 dk’nın altında işlem sonlanmaktadır. Tüm bu özellikleri ile ilaç tedavisi almak istemeyen hastalarda ilaç tedavisine, cerrahi olmak istemeyen hastalarda ise cerrahiye alternatif bir yöntemdir. Sizde mevcut durumunuzun rezum tedavisine uygun olup olmadığını, konu hakkında deneyimli üroloğunuza danışmanız gerektiğini lütfen unutmayın, çünkü ancak ve ancak doğru hasta ve doğru tedavi seçimi ile tedavide yüz güldürücü sonuçlar alınabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This field is required.

This field is required.

ArabicEnglishRussianTurkish