Lazer ile En-Blok (bir bütün olarak) Mesane Tümörü Rezeksiyonu

Lazerle mesane tümörü tedavisi klasik yöntemle (TUR-mt ameliyatı) yapılan mesane tümörü ameliyatlarıyla kıyaslandığında birçok avantajı barındırmaktadır. Bu avantajlar içerisinde en önemlisi tümör dokusu parçalanmadığından daha doğru ve kolay yapılabilen patolojik değerlendirmedir. Yine tümör bir bütün olarak çıkarıldığından sınırlarda tümör kalıp kalmadığı da daha doğru ve kolay değerlendirilir. Lazer cerrahisinin bir diğer ama önemli avantajı çok daha az kanama ile kontrollü bir şekilde cerrahinin yapılması ve oluşabilecek problemlerin daha kolay önlenebilmesidir. İşlem sırasında daha az kanama olması hem ameliyat sonrası kanama miktarını azaltmakta hem de daha erken sonda çekilerek hastanın taburcu edilmesini sağlar.

Öyle ki, kliniğimizde yaptığımız lazer mesane tümörü ameliyatlarında genellikle ameliyat sonrası 1nci günde hastalarımızın kataterini çekip taburculuklarını yapmaktayız.

Lazer ile mesane tümörünün avantajlarından bir diğeri, işlem sırasında mesane içerisinde daha az tümör hücresi dolaşması nedeniyle daha az mesane tümörü nüksüne neden olma olasılığıdır.

Ancak, çok büyük, çok yaygın tümörler gibi bazı mesane tümörlerinin lazer ile tedaviye uygun olmadığı da bir gerçektir. Mesane tümörünüzün lazer ile tedaviye uygun olup olmadığının değerlendirilmesi için özellikle bu işte uzman bir ekipten görüş almanız gerektiğini lütfen unutmayınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This field is required.

This field is required.

ArabicEnglishRussianTurkish