ÜRETRA DARLIĞI

Üretra idrarın mesaneden vücut dışına çıktığı kanaldır. Üretra darlığı inflamasyon, skar dokusu, doğumsal anomaliler nadiren de tümöral oluşumlara bağlı gelişir. Üretra darlığı idrar akımını engeller. Ağrılı işeme, zor işeme, yavaş idrar akımı, sık idrara çıkma, idrar kaçırma gibi şikayetlere neden olur. Şiddetli darlığı olan olgularda idrar retansiyonu (idrar yolunun tıkanması, idrarın hiç yapılamaması ve mesanenin boşalmaması) gelişebilir. Üretra darlığı genellikle erkeklerde gelişir çünkü erkeklerde üretra daha uzundur ve travmaya daha yatkındır. Üretra darlığının en sık nedenleri arasında spora bağlı travmalar, trafik kazaları, üretraya yapılan tıbbi girişimler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara bağlı enfeksiyonlar sayılabilir.

Üretra darlığı tanısında üroflovmetri, sistoüretroskopi ve retrograd üretrografi kullanılan temel yöntemlerdir.  

Üretra darlığının tedavisi cerrahidir.  Öncelikle penisden girilerek endoskopik (kapalı) olarak darlık bölgesinin kesilmesi işlemi yapılmaktadır. Bu işlem internal üretrotomi olarak adlandırılır. Üretra darlığı tekrarlayan hastalarda açık ameliyatlar gereklidir.

Açık ameliyat için biz Urohealth Klinik olarak mesanenizin mukozasından kapalı olarak aldığımız parçayı yama olarak kullanarak açık üretra darlığı ameliyatlarını yapmaktayız. Klinik olarak dünyada aktif olarak yapan tek ve Türkiye’de yapan ilk ve tek klinik olmanın haklı gururunu siz hastalarımızla paylaşmaktayız.

 

ArabicEnglishRussianTurkish